Podstawa prawna
Wymagane dokumenty
Wniosek można napisać samodzielnie lub skorzystać ze wzoru zamieszczonego na stronie internetowej starostwa Powiatowego w Kozienicach.
Wniosek o uzyskanie pozwolenia na sprowadzenie zwłok i szczątków ludzkich może złożyć najbliższa pozostała rodzina osoby zmarłej tj:
Wniosek powinien zawierać: nazwisko, imię lub imiona, nazwisko rodowe, datę i miejsce urodzenia, ostatnie miejsce zamieszkania osoby zmarłej, datę i miejsce zgonu, miejsce, z którego zwłoki albo szczątki ludzkie zostaną przewiezione, miejsce pochówku, środek transportu, którym zostaną przewiezione zwłoki albo szczątki ludzkie, nazwisko, imię lub imiona, adres zamieszkania wnioskodawcy oraz numer i seria dokumentu tożsamości.
Wymagane załączniki do wniosku:
Opłaty
Wydanie pozwolenia jest zwolnione z opłaty skarbowej, zgodnie z załącznikiem do ustawy o opłacie skarbowej - Część III poz. 44 pkt 2.
Termin załatwienia sprawy
Pozwolenie powinno być wydane bez zbędnej zwłoki, nie później niż w terminie trzech dni od dnia złożenia kompletnego wniosku. W przypadku zgonu na skutek choroby zakaźnej określonej w wykazie zawartym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 6 grudnia 2001 r. w sprawie wykazu chorób zakaźnych, w przypadku których stwierdzenie zgonu wymaga szczególnego postępowania ze zwłokami osób zmarłych na te choroby (Dz. U. z 2001 r., Nr 152, poz. 1742), pozwolenia nie wydaje się przed upływem dwóch lat od dnia zgonu.
Miejsce załatwienia sprawy
Stanowisko Wieloosobowe ds. Bezpieczeństwa, Spraw Społecznych i Obywatelskich w Starostwie Powiatowym w Kozienicach (Pokój 19, Tel. 48 611 73 56, e-mail: kryzys@kozienicepowiat.pl).
Tryb odwoławczy
Od decyzji przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Radomiu, za pośrednictwem Starosty Kozienickiego w ciągu 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
Uwagi
Wniosek o uzyskanie pozwolenia na sprowadzenie zwłok lub szczątków z zagranicy składa się w urzędzie właściwym miejscowo dla miejsca pochówku.
Pozwolenie jest wydawane po porozumieniu z właściwym państwowym powiatowym inspektorem sanitarnym.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 6 grudnia 2001 r. w sprawie wykazu chorób zakaźnych, w przypadku których stwierdzenie zgonu wymaga szczególnego postępowania ze zwłokami osób zmarłych na te choroby (Dz. U. z 2001 r., Nr 152, poz. 1742) do chorób zakaźnych wykluczających przewóz zwłok i szczątków ludzkich zaliczono: cholerę, dur wysypkowy i inne riketsjozy, dżumę, gorączkę powrotną, nagminne porażenie dziecięce, nosaciznę, trąd, wąglik, wściekliznę, żółtą gorączkę i inne wirusowe gorączki krwotoczne.