Powiat

Położenie

Powiat Kozienicki zajmuje 12,57% powierzchni subregionu radomskiego i 2,58% województwa mazowieckiego.

Powiat kozienicki położony jest w południowo- wschodniej części województwa mazowieckiego. Powierzchnia powiatu wynosi 917 km2. Administracyjnie do powiatu kozienickiego należy jedna gmina miejsko-wiejska Kozienice, sześć gmin wiejskich: Garbatka-Letnisko, Głowaczów, Gniewoszów, Grabów n/Pilicą, Magnuszew, Sieciechów.

Powiat kozienicki leży w widłach rzek Wisły i Pilicy, która jest naturalną granicą z powiatem grójeckim, a Wisła oddziela powiat kozienicki od powiatu garwolińskiego (województwo mazowieckie) oraz ryckiego i puławskiego (województwo lubelskie). Od południa powiat graniczy z powiatem zwoleńskim, a od zachodu ziemskim radomskim i białobrzeskim.

Najważniejsze powiązania komunikacyjne powiatu kozienickiego wynikają z jego nadwiślańskiego położenia. Przez miasto Kozienice, zlokalizowane w centralnej części powiatu, przebiega z północy na południe, wzdłuż Wisły droga krajowa nr 79 Warszawa - Sandomierz - Kraków. Z zachodu na wschód przebiega droga krajowa nr 48 Tomaszów Mazowiecki – Białobrzegi - Kock. Oprócz połączeń krajowych przez teren powiatu kozienickiego przebiegają drogi wojewódzkie między innymi:

- droga nr 737 Radom – Kozienice

- droga nr 738 Słowiki – Góra Puławska

- droga nr 782 Stacja kolejowa Bąkowiec–Bąkowiec -Garbatka

- droga wojewódzka nr 736 Warka – Magnuszew.

Przez powiat biegnie linia kolejowa Radom – Dęblin – Puławy - Lublin, zaś w Zajezierzu gm. Sieciechów znajduje się most drogowy i kolejowy przez Wisłę.

 

Opublikowane przez: Administrator gmina.pl | Data wprowadzenia: 2008-07-30 18:43:09.

Zobacz:
 Gminy . 
Data wprowadzenia: 2008-07-30 18:43:09
Opublikowane przez: Administrator gmina.pl